Ogrzewanie i chłodzenie za pomocą klimatyzacji

Korzyści chłodzenia i ogrzewania systemem klimatyzacji

System klimatyzacji, to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą przetrwać letnie upały, czując się przy tym niezwykle komfortowo. Nowoczesne systemy posiadają mnóstwo innowacyjnych rozwiązań, dzięki czemu klimatyzator dba nie tylko o odpowiednią temperaturę, ale i zapewnia nam czyste i wysokiej jakości powietrze. Nie możemy również zapominać o tym, że jest to doskonałe rozwiązanie do ogrzewania naszego mieszkania w okresach przejściowych. Najczęściej klimatyzacja nie jest wykorzystywana jako główne źródło energii, a stanowi jej uzupełnienie. Jak dobrać odpowiednią klimatyzację? Jak działa klimatyzacja? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. 

Spis treści:

Jak działa klimatyzacja w domu?

Klimatyzator pobiera energię z jednego miejsca i oddaje ją w inne. Do całego procesu potrzebujemy jednostki wewnętrznej oraz agregatu. Przez rury przepływa czynnik chłodniczy, który pobiera energię z jednej jednostki i oddaje ją drugiej. Działa to dokładnie tak samo w przypadku grzania oraz chłodzenia. W przypadku chłodzenia gorące powietrze zostaje wyparte przez wentylator na wymiennik ciepła, gdzie płynie czynnik chłodniczy. Zimny czynnik chłodniczy pochłania całe ciepło z powietrza w naszym domu i wywiewa do niego powietrze o niższej temperaturze. Grzanie klimatyzacją niewiele różni się od chłodzenia, z tym, że w tym przypadku odwracamy cały schemat działania. Agregat pracuje jako parownik a jednostka wewnętrzna jako skraplacz. Jednostka zewnętrzna odpowiedzialna jest za pobieranie energii cieplnej oraz przetransferowanie jej do wewnętrznej jednostki, gdzie ogrzane zostaje powietrze. 

Aranżacja-Salonu-Toshiba-Shorai

Zalety chłodzenia klimatyzacją 

Tak naprawdę korzyści wynikających z chłodzenia systemem klimatyzacji jest wiele i tylko od nas zależy czy na taki system się ostatecznie zdecydujemy. 

Aranżacja-Wnętrza-Fujitsu-Keta

Główne zalety klimatyzacji:

 • łatwość montażu, 
 • wysoka efektywność energetyczna,
 • intuicyjne i komfortowe sterowanie, 
 • wysokiej jakości filtry, które zapewniają świeże powietrze, 
 • komfortowa temperatura w upalne dni, 
 • funkcja osuszania i nawilżania powietrza,
 • cicha praca jednostki wewnętrznej. 

Zalety ogrzewania klimatyzacją 

O klimatyzacji z funkcją grzania pisaliśmy wcześniej. Dziś jednak chcemy przyjrzeć się pozytywnym aspektom tej funkcji w naszym systemie. 

Zalety ogrzewania klimatyzacją:

 • efektywność energetyczna,
 • oszczędność kosztów,
 • komfort użytkowania,
 • regulacja temperatury,
 • poprawa jakości powietrza,
 • zachowana estetyka wnętrza,
 • wsparcie dla odnawialnych źródeł energii.

Jakie funkcje powinna mieć klimatyzacja?

Dobry klimatyzator powinien przede wszystkim:

 • mieć dużą wydajność i wysoką klasę efektywności energetycznej, 
 • podtrzymywać temperaturę, dzięki czemu nadmiernie nie wychłodzimy naszego pomieszczenia, 
 • działać cicho, 
 • automatycznie się restartować w razie awarii prądu, 
 • mieć możliwość sterowania za pomocą pilota lub telefonu, 
 • działać nawet przy skrajnie niskich temperaturach, 
 • mieć tryb odrabiania w razie dużego spadku temperatury. 
Toshiba-Haori-Aranżacja-Sypialni

Na co zwrócić uwagę przed zakupem klimatyzacji?

Przed zakupem warto przede wszystkim skontrolować kilka aspektów, by nie narazić się na niepotrzebne koszty.

Myśląc jak dobrać klimatyzację musimy wziąć pod uwagę:

 • wielkość pomieszczenia, gdzie będzie zainstalowany system klimatyzacji (od tego zależy preferowana moc urządzenia),
 • miejsce instalacji systemu (czy chcemy, by urządzenie zostało zamontowane na ścianie, podłodze lub suficie), 
 • ilość okien oraz ilość promieni słonecznych wpadających do naszego pomieszczenia, 
 • liczba urządzeń elektrycznych, które będą generowały dodatkowe ciepło, 
 • liczba domowników, która przebywa w danym pomieszczeniu, 
 • ilość wnętrz jakie chcemy schłodzić lub ogrzać.

Jak dobrać klimatyzację?

Kilka kroków, które ułatwiają dobór odpowiedniej klimatyzacji:

 1. Dobór mocy
 2. Ocena efektywności energetycznej
 3. Dobór rodzaju klimatyzacji do pomieszczenia
 4. Wybór producenta i modelu

W naszej ofercie znajdziecie mnóstwo rodzajów klimatyzacji, o których szczegółowo pisaliśmy tutaj

 1. Klimatyzatory ścienne – najczęściej wybierany rodzaj klimatyzacji. Główna jednostka montowana jest na ścianie wybranego pomieszczenia, a agregat umieszczany na elewacji budynku lub balkonie.
 1. Klimatyzatory przypodłogowe – doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie montaż klimatyzacji na ścianie jest niemożliwy. W takich przypadkach doskonałym rozwiązaniem jest klimatyzacja typu konsola, umieszczana obok grzejnika.
 1. Klimatyzatory kasetonowe – polecane do pomieszczeń z sufitami podwieszanymi. To nie tylko estetyczne rozwiązanie, ale również takie, które pozwala na równomierne rozchodzenie się chłodnego powietrza w czterech kierunkach.
 1. Klimatyzatory kanałowe – idealne, gdy chcemy, aby nawiew docierał ze ściany lub sufitu, a montaż tradycyjnego ściennego urządzenia jest niemożliwy. W takim przypadku chłodne powietrze rozprowadzane jest przez kanały do pomieszczenia.
 1. Klimatyzatory przenośne nie są najgorszym wyborem, jednak zalecamy wybór klasycznych systemów typu Split. W odróżnieniu od wyżej wymienionych, nie wymagają montażu i są znacznie tańsze. Pracują jednak głośniej i są mniej energooszczędne, co zwiększa koszty eksploatacji. Ważne jest również, aby pamiętać o odprowadzaniu ciepłego powietrza na zewnątrz przy korzystaniu z takiego urządzenia.

Klimatyzator ścienny – klimatyzacja split czy multisplit?

System split składający się z jednej jednostki wewnętrznej oraz jednego agregatu, doskonale sprawdza się w otwartych przestrzeniach. Znajduje zastosowanie w kawalerkach czy sytuacjach, gdy wybieramy tylko jedną jednostkę. Idealny dla mniejszych pomieszczeń.

System multi-split jest oparty na podłączeniu kilku niezależnych jednostek wewnętrznych do jednego agregatu. Rozwiązanie to pozwala na obniżenie kosztów, dzięki czemu sprawdzi się w większości miejsc. Chłodzenie wielu pomieszczeń jednocześnie umożliwia utrzymanie optymalnej temperatury dla wszystkich pracowników w biurowcu. Ponadto, każdą jednostkę wewnętrzną można sterować oddzielnie, dostosowując do indywidualnych potrzeb, co sprawia, że system doskonale sprawdzi się w całym domu lub mieszkaniu.

Panasonic-Etherea-Aranżacja-Pomieszczenia

Klimatyzacja z funkcją pompy ciepła:

Klimatyzacja z funkcją pompy ciepła to innowacyjne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność wśród użytkowników. Jej zasada działania opiera się na przemieszczaniu ciepła z jednego miejsca do drugiego, dzięki czemu możliwe jest zarówno chłodzenie, jak i ogrzewanie pomieszczeń.

Główne zalety klimatyzacji z funkcją pompy ciepła to efektywność energetyczna, oszczędność i ekologiczność. Urządzenie wykorzystuje ciepło pozyskane z otoczenia, co pozwala zmniejszyć zużycie energii w porównaniu z tradycyjnymi systemami ogrzewania. W rezultacie obniżają się koszty eksploatacji, a środowisko nie jest obciążane dodatkowymi emisjami CO2.

Klimatyzacja z funkcją pompy ciepła sprawdza się w różnych sytuacjach. Może być montowana zarówno w domach jednorodzinnych, gdzie doskonale zastępuje standardowe rozwiązania grzewcze, jak i w większych obiektach, takich jak biura, sklepy czy hotele. Dzięki temu, zarówno właściciele nieruchomości, jak i ich użytkownicy zyskują komfort cieplny przez cały rok, jednocześnie dbając o efektywność energetyczną i ekologię.

Miesięczny koszt ogrzewania klimatyzacją

Szczegółowo o ogrzewaniu klimatyzacją pisaliśmy w tym artykule. Koszt jest znacznie niższy niż w przypadku grzejników elektrycznych (nawet o połowę jesteśmy w stanie zmniejszyć koszty). Klimatyzator ogrzewając pomieszczenie wielkości 35m2 przez ok. 8 h nie zużyje więcej prądu niż 100-150 zł miesięcznie. 

Poniżej pokazujemy jak wyglądałaby koszty ogrzewania 50-metrowego mieszkania. Przy dobrej izolacji cieplnej i zużyciu ok 60 kWh/m2 rocznie będziemy potrzebowali klimatyzacji o mocy ok. 5 kW.  Wszystkie koszty zostały obliczone na podstawie średniej ceny prądu różnych dostawców w grudniu 2022.

Porównanie kosztów ogrzewania klimatyzacją w przypadku modeli:

Model Koszt rocznego ogrzewania
Daikin Ururu Sarara840 zł
Daikin Stylish1004 zł
LG Artcool Mirror1155 zł
Mitsubishi Diamond890 zł
Panasonic Etherea KIT-Z890 zł

SKORZYSTAJ Z NASZEJ OFERTY

Już dziś możesz skorzystać z naszych bezpłatnych konsultacji. Skontaktuj się z naszymi specjalistami za pomocą formularza kontaktowego lub dzwoniąc na nasz numer kontaktowy. Dobierzemy urządzenie dostosowane do Twoich potrzeb. 

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

  * Wymagane pola

  Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

  Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

  Wyślij wiadomość
  W czym możemy Ci pomóc?

  Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

   * Wymagane pola

   Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

   Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

   Zapisz się do naszego newslettera
   W czym możemy Ci pomóc?

   Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty