Ranking klimatyzacji 2022

Jaka klimatyzacja domowa jest obecnie najlepsza?

Zdajemy sobie sprawę, że wybór najlepszej klimatyzacji do domu nie jest łatwy, ze względu na ogromną liczbę modeli dostępnych na rynku. Obecnie otrzymamy klimatyzację dostosowaną do naszych preferencji i wymagań bez względu na to na jaki typ urządzenia się zdecydujemy. Nasz ranking klimatyzatorów ściennych ma na celu pokazać jakie różnice i cele występują w konkretnych modelach, które obecnie są najlepiej oceniane przez użytkowników. 

Spis treści:

Jakie modele klimatyzacji ściennej są najlepsze?

LG DUALCOOL STANDARD INVERTER

Klimatyzator ścienny LG DualCool Standard wyróżnia się białą, smukłą obudową, która może stanowić element dekoracyjny naszego wnętrza. Brak kątów i zastąpienie klasycznej obudowy opływowymi kształtami sprawia, że urządzenie nie dominuje we wnętrzu i dyskretnie wtapia się w całość wystroju. Ze względu na wprowadzenie przez producenta wielu innowacji będzie to jeden z najlepszych systemów klimatyzacji ściennych do naszego mieszkania.

Klimatyzator LG DualCool Standard posiada innowacyjną sprężarkę Dual Inverter, na którą producent daje aż 10 lat gwarancji, co pokazuje, że jest to naprawdę wytrzymałe urządzenie. Jednostka wewnętrzna posiada dyfuzor jonowy, co gwarantuje nam czyste powietrze. Dzięki technologii inwertera oraz czujnikowi ekologicznemu R32, klimatyzacja posiada wysoką klasę efektywności energetycznej A++ dla trybu chłodzenia oraz A+ dla trybu grzania, co zdecydowanie zmniejsza koszty eksploatacji. 

Aranżacja-Salonu-Mitsubishi-Diamond

MITSUBISHI DIAMOND

Mitsubishi Diamond to ceniona jednostka klimatyzacyjna z doskonałym wzornictwem. Producent zadbał o to, by klimatyzacja swoim designem przyciąga wzrok i komponowała się z najbardziej nowoczesnym wnętrzem. Mitsubishi Diamond łączy w sobie wygląd oraz nowoczesną technologię. Zapewnia użytkownikom ogromny komfort oraz sprawia, że wśród rankingu najlepszych klimatyzatorów SPLIT zajmuje wysoką pozycję.

Mitsubishi Diamond to najwyższa klasa efektywności energetycznej A+++ (zarówno w trybie chłodzenia jak i grzania), który został zapewniony dzięki technologii inwerterowej i sprawia, że urządzenie nie generuje wysokich kosztów eksploatacji. Wbudowane czujniki ruchu oraz zestaw profesjonalnych filtrów zapewniają wygodne oraz bezpieczne przebywanie w pomieszczeniu. Dodatkowo nawet, gdy nie przebywasz w domu, możesz regulować temperaturę oraz tryb pracy, dzięki aplikacji w Twoim telefonie. 

PANASONIC ETHEREA

Panasonic Etherea to nowoczesny system klimatyzacji ściennej oferowany przez rynek azjatycki. Podobnie jak w poprzednich modelach, możemy nim zarządzać zdalnie. Występuje w trzech wersjach kolorystycznych, dlatego wpasuje się niemal w każde wnętrze. Elegancki design, smukła obudowa oraz trzy wersje kolorystyczne sprawiają, że urządzenie będzie komponować się niemal z każdym wnętrzem. Urządzeniu została przyznana najwyższa klasa energetyczna A+++, co sprawia, że klimatyzacja nie generuje wysokich kosztów eksploatacji. 

Kolejnym atutem Panasonic Etherea jest niski poziom głośności, który zawdzięczamy zaawansowanej sprężarce rotacyjnej oraz czynnikowi chłodniczemu R32. System posiada również jonizator powietrza NanoeX, którego praca polega na generowaniu ogromnej liczby rodników hydroksylowych, które neutralizują wszelkie zanieczyszczenia. Dzięki tej funkcji możemy cieszyć się świeżym powietrzem pozbawionym bakterii, wirusów, grzybów czy nieprzyjemnych zapachów. Ponadto producent oferuje aż 3 lata gwarancji na klimatyzację, a co ważne aż 5 lat gwarancji na samą sprężarkę. Z pewnością każdy użytkownik będzie zadowolony z długotrwałej pracy urządzenia. 

Panasonic-TZ-Aranżacja-Salonu

DAIKIN URURU SARARA

Daikin Ururu Sarara to jeden z najinteligentniejszych, najwydajniejszych oraz najbardziej kompletnych systemów klimatyzacji. Możemy to zawdzięczać nowoczesnej technologii Bluevolution, czynnikowi chłodniczemu R-32 oraz aplikacji do zdalnego sterowania całym systemem. Nie można też pominąć wyglądu obudowy – klimatyzator został zainspirowany japońskim wachlarzem “Ogi”, za co został wyróżniony w 2013 roku nagrodą Red Dot. 

W klimatyzacji Daikin Ururu Sarara wykorzystano wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych, takich jak innowacyjny system wilgotności oraz osuszania powietrza, zestaw profesjonalnych filtrów, zapewniających czyste i świeże powietrze, czujnik ruchu, a nawet zdalne regulowanie temperatury. Z kolei wysoka klasa efektywności energetycznej SEER i SCOP na poziomie A+++ dla ogrzewania i chłodzenia sprawia, że urządzenie nie generuje wysokich kosztów eksploatacji. 

DAIKIN STYLISH

Daikin Stylish to urządzenie, które przede wszystkim doceniamy za perfekcyjny wygląd. Występuje aż w czterech wersjach kolorystycznych. Opływowy kształt oraz niewielkie rozmiary sprawiają, że system klimatyzacji doskonale wkomponuje się w nasze wnętrze. Nie bez powodu system nazywa się “Stylish” – klimatyzacja została nagrodzona za osiągnięcie najwyższych standardów w komforcie i efektywności energetycznej w sektorze HVAC-R nagrodą  “Good Design Award”. 

Wygląd to nie jedyna zaleta systemu. Wysoką klasę energetyczną A+++ w ogrzewaniu oraz chłodzeniu, zawdzięczamy czynnikowi chłodniczemu R-32 oraz nowoczesnej sprężarce. Daikin Stylish oferuje wiele funkcji i ciekawych rozwiązań, które zwiększają komfort użytkowania. Nawet w standardowym wyposażeniu znajdziemy jonizator powietrza oraz niezbędne filtry, które skutecznie podnoszą jakość nawiewu. 

Dodatkowo znajdziemy:

  • inteligentne czujniki, które pozwalają na optymalizację wydajności, 
  • efekt Coandy – optymalizuje przepływ powietrza dla lepszego klimatu,
  • niski poziom dźwięku przy zapewnieniu wysokiej wydajności, 
  • zaawansowane technologie zapewniające większy komfort i energooszczędność. 
Daikin-Stylish-Aranżacja-Pokoju

MITSUBISHI KOMPAKT 

Mitsubishi Kompakt to przede wszystkim niewielkie rozmiary jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej, dlatego stanowi doskonały wybór dla małych przestrzeni. Małe rozmiary nie przeszkadzają w pomieszczeniu wielu innowacyjnych możliwości Mitsubishi Kompakt. Mowa tu przede wszystkim o najwyższej klasie energetycznej A+++ dla grzania i A++ dla chłodzenia, dzięki czemu urządzenie nie generuje wysokich kosztów eksploatacji. Producent wykorzystał również wysokowydajną i energooszczędną sprężarkę inwerterową, dzięki której urządzenie pracuje bardzo cicho. Równomierne rozprowadzanie powietrza oraz czujnik ruchu zapewniają ogromny komfort użytkowania. Klimatyzator możemy obsługiwać zarówno stacjonarnie, dzięki pilotowi na podczerwień, jak i zdalnie poprzez połączenie Wi-Fi. 

DAIKIN PERFERA 

Daikin Perfera potrafi utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu na idealnym poziomie przez cały rok. Klimatyzację ścienną możemy obsługiwać zarówno stacjonarnie, dzięki pilotowi na podczerwień, jak i zdalnie poprzez połączenie Wi-Fi. Najwyższa klasa energetyczna A+++ dla grzania i chłodzenia oraz sezonowe współczynniki efektywności energetycznej (SEER) do 8,65 i wydajności (SCOP) do 5,10, sprawiają, że urządzenie nie generuje wysokich kosztów eksploatacji. Innowacyjna technologia Bluevolution oraz sterowania inwerterowe to nie jedyne korzyści systemu. Urządzenie posiada także funkcję heat boost – wspomaganie ogrzewania, która pozwala na natychmiastowe usunięcie chłodu z wnętrza. Czynnik chłodniczy R-32 z kolei odpowiada za energooszczędność klimatyzatora. 

TOSHIBA DAISEIKAI

Toshiba Daiseikai 9 łączy w sobie elegancki wygląd oraz ogromną wydajność. Producent wyposażył urządzenie w najwyższej jakości technologię – podświetlenia LED, zestaw profesjonalnych filtrów takich jak Plasma Ion Charger. Za najwyższą klasę efektywności energetycznej A+++ odpowiada podwójna sprężarka rotacyjna DC. Pozwala to na ogromną oszczędność kosztów. Toshiba Daiseikai 9 posiada eleganckie wykończenie obudowy “Wooden Texture Reflect”, które perfekcyjnie komponuje się z wnętrzem. Zastosowany czynnik chłodniczy R32 odpowiada za energooszczędność oraz bezpieczeństwo środowiska. 

Toshiba-Daiseikai-9-Aranżacja-Salonu

MITSUBISHI PREMIUM

Mitsubishi Premium z pewnością znajdzie zastosowanie nawet u najbardziej wymagających użytkowników. Wyróżnia go nie tylko elegancki wygląd, ale również dostępne aż trzy opcje kolorystyczne. Minimalistyczna i nowoczesna konstrukcja sprawia, że wpasuje się niemal w każde wnętrze. Klimatyzator Mitsubishi Premium został wyposażony w wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które dbają o wysoką jakość powietrza oraz zapewniają komfort użytkowników. Wysoka klasa efektywności energetycznej SEER i SCOP na poziomie A+++ dla chłodzenia oraz A++ dla grzania sprawiają, że urządzenie nie generuje wysokiego zużycia prądu. W dodatku nawet wtedy, gdy nie przebywasz w domu, możesz regulować temperaturę oraz tryb pracy, dzięki aplikacji w Twoim telefonie. 

TOSHIBA HAORI

Toshiba HAORI to ostatni już w naszym rankingu najlepszych klimatyzatorów split system, który łączy w sobie wydajność, elegancki wygląd, cichą pracę i wysoką jakość powietrza. Klimatyzacja ścienna Toshiba HAORI posiada atrakcyjne pokrycie tekstylne frontu, wyposażone w dwa kolory – ciemnoszary oraz jasnoszary i z tego względu otrzymała prestiżową nagrodę “iF Design Award 2021”. Z Toshiba HAORI nawet, gdy nie przebywasz w domu, możesz regulować temperaturę oraz tryb pracy, dzięki aplikacji w Twoim telefonie lub na tablecie. Z kolei wysoka klasa efektywności energetycznej SEER i SCOP na poziomie A+++ dla ogrzewania i chłodzenia sprawia, że urządzenie nie generuje wysokich kosztów eksploatacji. Dodatkowo zastosowanie czynnika R32 pozwala na zminimalizowanie wpływu korzystania z klimatyzacji na środowisko.

Porównanie przedstawionych ofert 

ModelFunkcjeKlasa energetyczna
LG DUALCOOL STANDARD INVERTERWi-Fi, 3 lata gwarancji, jonizacja, nawiew 3D, czujnik jakości powietrzaA++ chłodzenie
A+ grzanie
MITSUBISHI DIAMONDElektrostatyczne filtry powietrza, Smart Home, WiFi, 5 lat gwarancji, jonizacja, Nawiew 3D, Podtrzymywanie temperatury, Detekcja ruchuA+++ chłodzenie
A+++ grzanie
PANASONIC ETHEREAWiFi + Smart Home, 3 lata gwarancji, Jonizacja, Nawiew 3D, DetekcjaA+++ chłodzenie
A+++ grzanie
DAIKIN URURU SARARAWiFi, 3 lata gwarancji, Jonizacja, Nawiew 3D, Nawilżanie, Detekcja ruchuA+++ chłodzenie
A+++ grzanie
DAIKIN STYLISHWiFi +SmartHome, 3 lata gwarancji, jonizacja, nawiew 3DA+++ chłodzenie
A+++ grzanie
MITSUBISHI KOMPAKT WiFi +SmartHome, 3 lata gwarancji, podtrzymywanie temperaturyA+++ chłodzenie
A++ grzanie
DAIKIN PERFERA Jonizacja, Detekcja ruchu, 3 lata gwarancji, WiFi +Smart HomeA+++ chłodzenie
A+++ grzanie
TOSHIBA DAISEIKAI3 lata gwarancji, nawiew 3D, jonizacja, podtrzymywanie temperaturyA+++ chłodzenie
A+++ grzanie
MITSUBISHI PREMIUMWiFi +SmartHome, 5 lat gwarancji, Podtrzymywanie temperaturyA+++ chłodzenie
A++ grzanie
TOSHIBA HAORIWiFi, Elektrostatyczny filtr powietrza, 3 lata gwarancji, jonizacjaA+++ chłodzenie
A+++ grzanie

Mamy nadzieję, że nasz ranking klimatyzacji ściennych 2022 rozwieje Państwa wątpliwości oraz zachęci do zapoznania się z naszą pełną ofertą. 

Źródła:

https://www.lg.com/pl/klimatyzatory/lg-S24EQ

https://www.daikin.pl/pl_pl/grupy-produktow/klimatyzacja/ururu-sarara.html

https://www.daikin.pl/pl_pl/grupy-produktow/klimatyzacja/stylish.html

https://www.daikin.pl/pl_pl/grupy-produktow/klimatyzacja/perfera.html

https://www.toshiba-hvac.pl/produkt/137-daiseikai-9-r32

https://mitsubishi-electric.teklim.com/msz-ef-premium.html

https://www.toshiba-hvac.pl/produkt/214-haori-r32

Modernizacja klimatyzacji – u nas to możliwe

Modernizacja klimatyzacji – dlaczego warto się nad nią zastanowić

Źle funkcjonujące systemy klimatyzacji, to coraz częstszy problem w przypadku starszych systemów. Dotyczy to nie tylko budynków zabytkowych, ale również mieszkań, w których klimatyzacja została zainstalowana wiele lat temu. Pamiętajmy, że praca klimatyzacji polega na pobieraniu ciepłego powietrza z zewnątrz oraz oddanie go już schłodzonego do pomieszczenia. Nieprawidłowo działający system, który nie jest tak wydajny, może powodować, że wydmuchiwane powietrze będzie przepełnione grzybami, bakteriami, czy pleśnią. Ponadto znacząco wzrosną ceny rachunków, dlatego warto skonsultować się, czy w przypadku naszego systemu istnieje możliwość jego unowocześnienia.

Spis treści:
Naprawa-Klimatyzacji

Wprowadzenie do modernizacji klimatyzacji: Dlaczego warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania?

Zanieczyszczone powietrze to nie jedyny powód, dla którego warto zastanowić się nad modernizacją naszego systemu klimatyzacji. Istotna jest także kwestia wydajności – im mniej wydajne i energooszczędne jest nasze urządzenie, tym większe koszty eksploatacji generuje. Ponadto musimy zwrócić uwagę na siłę nawiewu oraz szczelność. Każde urządzenie z czasem się starzeje, jednak nawet starsze modele agregatów mogą być unowocześnione technologicznie. Firma Klivatec oferuje rozwiązania w zakresie modernizacji, doposażenia oraz unowocześnienia urządzeń chłodzących i grzewczych. Dzięki temu możliwe jest zoptymalizowanie zużycia energii i wydłużenie żywotności urządzenia.

Unowocześnienie systemu sprawia, że nasze urządzenie będzie działać efektywnie i energooszczędnie. Technicy firmy wyposażają klimatyzację w nowoczesne sprężarki, które nie tylko zmniejszają koszty zużycia energii, ale również dbają o redukcję hałasu podczas działania. Dzięki temu zapewniamy sobie nie tylko komfort temperatury powietrza, ale także spokojny sen lub pełne skupienie podczas pracy, w zależności od miejsca zamontowania systemu w naszym mieszkaniu.

Modernizacja klimatyzacji pozwala na redukcję emisji gazów cieplarnianych, które stare urządzenia jeszcze wprowadzają do atmosfery, a także zmniejszenie kosztów i zużycia energii cieplnej podczas ogrzewania pomieszczenia w zimie. Podobnie obniżone zostaną koszty energii elektrycznej w trakcie chłodzenia latem.

Dzięki zastosowaniu nowych technologii oraz innowacyjnych sprężarek, zapotrzebowanie na ciepło wykorzystywane do wentylacji może zostać zmniejszone nawet 3,3-krotnie. Jest to szczególnie istotne w przypadku budynków, gdzie klimatyzacja działa na zasadzie urządzeń sorpcyjnych.

Zapotrzebowanie na energię elektryczną może zmienić się nawet o 20%. Jest to możliwe dzięki wyłączeniu starych, sprężarkowych układów klimatyzacyjnych, które obecnie nie działają wystarczająco wydajnie. Często podczas prac modernizacyjnych do pracy klimatyzacji włącza się wykorzystywanie ciepła sieciowego. Taki proces jednak wymaga dokładnego sprawdzenia planów budynku oraz uzyskania niezbędnych zgód na jego przeprowadzenie.

Montowanie-Agregatu

Jak wygląda modernizacja klimatyzacji?

Na samym początku nasi eksperci oceniają wydajność urządzenia oraz sprawdzają, co warto w tej kwestii naprawić. Ofertę z propozycją poprawy konfiguracji przedstawiają klientowi i to zawsze z nim szczegółowo omawiają plan działania. Zdajemy sobie sprawę, że każdy klient ma inne potrzeby, dlatego oferujemy elastyczną oraz kompleksową pomoc techniczną oraz gwarancję wydajności systemu klimatyzacji. 

W ramach odnowienia klimatyzacji oferujemy: 

  • wymianę urządzeń i pełen serwis klimatyzatora oraz agregatu, 
  • modernizację wyposażenia, 
  • rozwiązania zwiększające wydajność oraz energooszczędność, 
  • zwiększenie wartości budynku, 
  • obniżenie kosztów serwisu oraz konserwacji, 
  • wydłużenie żywotności urządzenia. 

Jeśli Twoje urządzenie przestaje działać całkowicie, warto pomyśleć o przebudowie lub wymianie całego układu. Tym sposobem dostosujemy klimatyzator do nowych warunków. Często koszt modernizacji będzie niższy niż wymiana na nowy system klimatyzacji. Pamiętajmy, że takie zadanie trzeba wykonać zgodnie z przepisami oraz obowiązującymi normami, dlatego nie polecamy samodzielnie odnawiać klimatyzacji. 

Projekt modernizacji klimatyzacji lub nawet samej wentylacji musi od samego początku być uzgodniony nie tylko z właścicielem budynku, ale również inwestorem, architektem oraz naszym projektantem instalacji. W ten sposób jesteśmy w stanie uwzględnić potrzeby oraz oczekiwania klientów oraz sprawdzić dokładnie możliwości techniczne obiektów. 

Modernizacja klimatyzacji PLUSY I MINUSY

PLUSYMINUSY
Unowocześnienie systemu i wprowadzenie zmian zwiększających komfort użytkowaniaKonieczność przeprowadzenia inwazyjnych prac w naszym domu
Wyższa efektywność energetyczna Czasochłonność
Sprawniej działająca klimatyzacja Koszt przeprowadzenia modernizacji
Zmniejszenie kosztów zużycia energii elektrycznejEwentualne problemy z kompatybilnością
EkologicznośćStarsza technologia

Proces modernizacji klimatyzacji w Twoim domu krok po kroku

  1. Diagnoza obecnego stanu – uwzględnienie aspektów takich jak sprawność, zużycie energii, stan techniczny i wydajność.
  1. Wybór odpowiednich rozwiązań – przedstawienie kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru nowoczesnych rozwiązań do modernizacji klimatyzacji, takich jak technologia inwerterowa, sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej, czy zastosowanie ekologicznych czynników chłodniczych.
  1. Projektowanie systemu – omówienie procesu projektowania nowego systemu klimatyzacji, z uwzględnieniem potrzeb użytkowników, specyfiki budynku oraz wymagań energetycznych.
  1. Właściwa instalacja – znaczenie fachowego montażu nowego systemu klimatyzacji, podkreślenie roli doświadczonych instalatorów oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i przepisów.
  1. Szkolenie i instrukcja obsługi – przekazanie przez specjalistów wiedzy na temat obsługi nowego systemu klimatyzacji.
  1. Serwis i konserwacja – utrzymanie wysokiej wydajności systemu, trwałości oraz minimalizacji ryzyka awarii i kosztów związanych z ewentualnymi naprawami.

U nas możesz wykonać profesjonalną modernizację klimatyzacji 

Profesjonalna modernizacja klimatyzacji przyczynia się do:

  • możliwości wykorzystywania ciepła o temperaturze dostępnej w okresie letnim z sieci ciepłowniczej,
  • zwiększenia żywotności systemy,
  • podniesienie wydajności działania klimatyzacji,
  • zmniejszenie kosztów zużycia energii elektrycznej, 
  • niski poziom hałasu i wibracji,
  • większą czystość powietrza, dzięki zastosowaniu innowacyjnych filtrów, 
  • oraz niestosowanie freonów, ale wody jako czynnika chłodniczego.

Jesteśmy ekspertami od modernizacji klimatyzacji, dlatego pomagamy naszym klientom czerpać maksymalne korzyści ze swojego systemu. Klivatec to szereg specjalistów, którzy posiadają liczne certyfikaty pozwalające na przeprowadzenie profesjonalnej modernizacji oraz dysponują wiedzą o nowoczesnych technologiach. Sprawiamy, że urządzenie będzie ponownie działać wydajnie przez cały okres eksploatacji. Nawet, gdy przyjdzie czas wymiany urządzenia, znajdziemy takie rozwiązanie, które zadowoli każdego klienta zarówno w przypadku jednej jednostki jak i całego systemu. 

Zawodowo zajmujemy się modernizacją, doposażeniem oraz optymalizacją urządzeń klimatyzacyjnych, nawet tych z funkcją grzania. 

Źródła:

https://instalreporter.pl/ogolna/modernizacja-systemu-wentylacji-i-klimatyzacji-w-budynkach-zabytkowych/

Dlaczego warto wybrać nasze usługi?

Niezawodne rozwiązania są naszą największą korzyścią

Klivatec to firma, która wykonuje profesjonalną i pełną obsługę w zakresie doradztwa oraz montażu klimatyzacji, pomp ciepła oraz fotowoltaitki i zapewnia wysoką jakość oraz niezawodne rozwiązania. Klimatyzacja do domu, bądź biura przestała być dobrem luksusowym, dlatego rynek firm oferujących takie usługi stale się powiększa. Dlaczego warto wybrać właśnie nasze usługi? Przede wszystkim, oferujemy kompleksową pomoc na każdym etapie realizacji zlecenia, a nasze podejście do klienta jest indywidualne i profesjonalne. Posiadamy w swoim zespole doświadczonych specjalistów, którzy stale się rozwijają, aby sprostać najwyższym wymaganiom klientów.

Spis treści:

Dlaczego warto wybrać nasze usługi?

  • kompleksowa pomoc
  • profesjonalne doradztwo
  • indywidualne podejście do klienta
  • wysoka jakość produktów
  • gwarancja jakości usług
  • doświadczony zespół specjalistów
  • szybki i precyzyjny montaż 
  • kompleksowy serwis 
  • dbałość o środowisko podczas instalacji

Wysoka jakość sprzedawanych produktów 

W naszym asortymencie znajdą Państwo szeroki wachlarz produktów, najwyższej jakości. Współpracujemy ze sprawdzonymi oraz renomowanymi firmami i producentami znanymi na całym świecie, dlatego wiemy, że sprzedawane przez nas urządzenia są bezawaryjne oraz wydajne, gdyż mogą pracować wiele lat. Ponadto wszystkie nasze usługi są objęte gwarancją, co oznacza, że klient ma pewność, że korzysta z usług wysokiej jakości. Dzięki temu w przypadku awarii lub innych problemów, każdy z Państwa może skorzystać z bezpłatnego serwisu lub naprawy. 

Zespół sprawdzonych specjalistów 

Jesteśmy firmą, która działa na rynku od wielu lat. Mamy ogromną wiedzę w zakresie klimatyzacji, pomp ciepła oraz systemów fotowoltaicznych, co pozwala nam na kompleksową obsługę naszych klientów. Kupując urządzenia klimatyzacyjne w naszej firmie mają Państwo pewność, że nasz doświadczony oraz certyfikowany personel sprosta największym oczekiwaniom. Zapewniamy gwarancję zadowolenia, ponieważ stale się rozwijamy, a także wzbogacamy naszą wiedzę i doświadczenie poprzez różnego typu szkolenia. Mamy wieloletnie doświadczenie na rynku międzynarodowym, dlatego nasze usługi to sprawdzone i niezawodne rozwiązania.

Szybki i precyzyjny montaż

Oferujemy pełen zakres usług – od projektowania i montażu, po serwis i naprawy urządzeń. Na rynku klimatyzacji wyróżnia nas nie tylko jakość sprzedawanych produktów, ale również najwyższy poziom wykonywanych prac. Od samego początku współpracy z firmą Klivatec mogą Państwo liczyć na profesjonalną pomoc na każdym etapie realizacji. W swoim zespole zatrudniamy fachowych monterów klimatyzacji, którzy znają się na najnowszych trendach, mają wieloletnie doświadczenie w branży klimatyzacyjnej oraz biorą udział w licznych szkoleniach. Dzięki temu oferujemy montaż niektórych systemów klimatyzacyjnych nawet w ciągu jednego dnia. Usługę montażu klimatyzatorów wykonujemy nie tylko w prywatnych mieszkaniach, ale także w biurach czy innych instytucjach. Dbamy także o czystość wykonywanych usług.

Jak wygląda nasz serwis klimatyzacji?

Systemy Split i MultiSplit cieszą się coraz większą popularnością. Jednakże, jak każde urządzenie wymagają regularnego serwisowania, aby zapewnić pełną funkcjonalność i uniknąć większych usterek. Z tego względu Klivatec oferuje kompleksowe usługi serwisowe dla systemów klimatyzacyjnych i nie tylko. Nasz zespół składa się z doświadczonych specjalistów, którzy dbają o to, by każdy z proponowanych przez nas systemów działał bez zarzutu. 

Nasza oferta obejmuje nie tylko standardowe usługi serwisowe, takie jak ocena stanu technicznego i wykonanie indywidualnego projektu, ale również indywidualne podejście do klienta i instalację wybranego przez niego modelu klimatyzacji. Dbamy również o środowisko, demontując oraz usuwając stare systemy klimatyzacyjne. 

Po wykonaniu prac serwisowych każdy użytkownik otrzymuje szczegółowe zestawienie błędów i usterek, a także zalecenia dotyczące dalszej eksploatacji urządzenia. Zależy nam na tym, aby nasi klienci byli w pełni zadowoleni z jakości wykonania naszych usług i mogli cieszyć się pełną gwarancją systemu.  

Nie ryzykuj awarii i innych niespodzianek – skorzystaj z naszych usług serwisowych i ciesz się pełnym komfortem korzystania z klimatyzacji. 

Firma Klivatec wykonuje również modernizację klimatyzacji oraz pomp ciepła

Klimatyzacja to nieodzowny element komfortu w pomieszczeniach, szczególnie podczas gorących dni. Jednakże z upływem czasu, starsze systemy klimatyzacyjne tracą na wydajności i zużywają więcej energii, co odbija się na naszych portfelach. 

Jeśli zauważasz spadek wydajności swojego urządzenia (w tym również pompy ciepła), zamiast go wymieniać, warto zastanowić się nad jego modernizacją. Nasza firma oferuje odnowienie systemów klimatyzacji, nawet w starszych budynkach. Nasi specjaliści doskonale wiedzą jak zmodernizować system, by działał w pełni wydajnie oraz energooszczędnie.

Jak wygląda modernizacja klimatyzacji oraz pompy ciepła?

Etap modernizacjiOpis
1. DiagnostykaW pierwszej kolejności wykonuje się szczegółową diagnostykę urządzenia, aby ocenić jego stan i wykryć ewentualne usterki
2. ProjektowanieNa podstawie wyników diagnostyki oraz wymagań klienta przygotowywany jest projekt modernizacji
3. MontażPo zatwierdzeniu projektu przystępuje się do montażu nowych urządzeń i podzespołów
4. TestowaniePo zakończeniu montażu przeprowadza się testy, aby sprawdzić poprawność działania urządzenia
5. UstawieniaNa podstawie wyników testów dokonuje się niezbędnych ustawień i kalibracji urządzenia
6. OdbiórPo zakończeniu prac modernizacyjnych przeprowadza się odbiór instalacji przez klienta
7. SerwisowanieW przypadku problemów lub awarii można skorzystać z usług serwisowych, które zapewnią pełną funkcjonalność urządzenia

Nie czekaj, aż Twój system zacznie się psuć i umów się już dziś na bezpłatną konsultację z naszymi specjalistami. Dzięki temu dowiesz się, czy modernizacja Twojego urządzenia jest możliwa oraz jakie korzyści przyniesie to dla Ciebie i Twojego portfela. 

Jak wygląda montaż klimatyzacji wykonany przez firmę Klivatec

Klivatec to firma, która od lat zajmuje się instalacją nowoczesnych systemów klimatyzacyjnych w różnego rodzaju obiektach. Zaufało nam już tysiące klientów, którzy docenili wysoką jakość naszych usług oraz profesjonalne podejście do każdego zlecenia. 

Nasze systemy klimatyzacyjne znajdują zastosowanie w prywatnych domach, szkołach, przedszkolach, biurach, centrach handlowych i wielu innych obiektach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu, jesteśmy w stanie dopasować odpowiednie urządzenie do każdego rodzaju pomieszczenia. Każdy z naszych monterów klimatyzacji ma odpowiednie certyfikaty. 

W naszej ofercie znajduje się nie tylko montaż systemów klimatyzacji, ale również cały szereg usług dodatkowych, takich jak przeprowadzenie próby szczelności, przygotowanie umowy czy montaż wsporników. Nasz wykwalifikowany zespół techników dokładnie sprawdzi każdy element instalacji, aby zapewnić bezawaryjne działanie urządzenia. 

Nie kończymy prac po zainstalowaniu urządzenia – przekazanie systemu do eksploatacji to również ważny etap. Oferujemy pełną instrukcję użytkowania, a także przeprowadzamy testy sprawdzające działanie urządzenia, tak aby nasi klienci mogli cieszyć się pełnym komfortem klimatyzacji. 

Zaufaj nam i zainwestuj w nowoczesny system klimatyzacyjny, który zapewni Tobie i Twoim bliskim idealną temperaturę w każdych warunkach. 

Sprawdź nasze usługi

Kompleksowy serwis instalacji klimatyzacji 

Jesteśmy zawsze do Państwa dyspozycji, nasze usługi nie kończą się wraz z opłaceniem rachunku. Nawet po upływie okresu gwarancji służymy pomocą i odpowiemy na wszelkie nurtujące kwestie. Zlecając nam serwis klimatyzacji mają Państwo gwarancję, że zapewnimy pełną obsługę, a nasze produkty przez długie lata będą spełniały wysokie standardy. Wszelkie naprawy wykonujemy z wykorzystaniem jedynie oryginalnych części zamiennych, dlatego cechuje nas wysoka jakość wykonywanych usług. Wykwalifikowany zespół specjalistów szybko oraz sprawnie usunie awarię, zachowując przy tym czystość. 

Czy to normalne, że z klimatyzacji kapie woda?

Kapiąca woda z klimatyzacji: przyczyny, rozwiązania i wskazówki serwisowe – kompletny poradnik

Klimatyzatory dają ogromną ulgę w czasie letnich upałów. Zapewniają nie tylko odpowiednie warunki temperaturowe, ale również dbają o czystość powietrza, które jest wolne od drobnoustrojów, czy nieprzyjemnych zapachów. Jednak niestety nawet najlepszej klasy klimatyzacja może ulec awarii, jeśli nie zostanie odpowiednio konserwowana oraz nie poddamy jej regularnemu serwisowi. Jednym ze skutków takiego postępowania jest kapiąca woda. Co wtedy powinniśmy zrobić? Tego wszystkiego mogą się Państwo dowiedzieć z poniższego artykułu. 

Spis treści:

Panasonic-Etherea-Aranżacja-Wnętrza

Co może być przyczyną kapiącej wody z klimatyzacji?

Gdy z klimatyzacji kapie woda, może to świadczyć o awarii urządzenia. Jest to dla nas pewnego rodzaju alarm, który powinien nam pokazać, żebyśmy natychmiast podjęli odpowiednie kroki. Zazwyczaj wyciekająca woda z urządzenia jest spowodowana niedrożnością całego systemu. Wówczas woda nie zostaje odpowiednio odprowadzona, tylko zbiera się na tacy, a przez jej nadmiar wylewa się na zewnątrz. Przyczyn niedrożności systemu może być kilka:

  • Zatkany odpływ skroplin – regularne czyszczenie filtrów nie zawsze zatrzyma wszystkie pyłki. Cząsteczki te mogą dostać się do klimatyzacji i osadzać się na tacy skroplin, gdzie rozwijają się pleśń i grzyby. Może to prowadzić do zatkania odpływu skroplin, a w rezultacie do kapania klimatyzatora. 
  • Uszkodzona pompa kondensatu serwis klimatyzacji jest kluczowy, gdyż samodzielne wykrycie uszkodzonej pompy jest trudne. Jeśli urządzenie nie wyłącza się automatycznie z powodu awarii, wadliwa pompa może powodować kapanie wody z klimatyzatora.
  • Oblodzony parownik niedobór freonu, awaria wentylatora lub zanieczyszczenie systemu (utrudniające przepływ powietrza) mogą prowadzić do oszronienia lub oblodzenia. W takiej sytuacji przepływ powietrza przez parownik jest utrudniony, co obniża jego temperaturę poniżej 0°C, prowadząc do gromadzenia się szronu i lodu.
  • Nieprawidłowo działająca pompka skroplin – przypadku urządzenia wyposażonego w pompkę skroplin, warto ją sprawdzić, gdyż może być przyczyną cieknącej wody. Może to być spowodowane zatorem w pływaku na sitku lub uszkodzonym silnikiem pompki. Usterki pompki skroplin mogą wynikać z kilku czynników, takich jak błędny montaż, brak serwisowania czy wada fabryczna. Zleć naprawę profesjonalnym technikom.
  • Zator w odpływie grawitacyjnym – rządzenia bez pompki skroplin mogą mieć zator w odpływie grawitacyjnym, zazwyczaj wykonanym z rurki PCV lub elastycznej karbonowej. Sprawdź, czy woda nie wycieka z końcówki odpływu. Upewnij się, że rurka odpływu nie jest zanurzona w wodzie, co może powodować kapanie klimatyzatora.
  • Zbyt mała ilość czynnika chłodniczego – niewystarczająca ilość freonu może również powodować oblodzenie wymiennika ciepła w jednostce wewnętrznej. Nie próbuj samodzielnie wymieniać czynnika, ponieważ praca z nim wymaga specjalistycznych certyfikatów. Zgłoś się do serwisu klimatyzacji.
  • Uszkodzona taca skroplin taca skroplin zbiera kondensat powstały podczas pracy klimatyzacji. Jeśli jest uszkodzona lub pęknięta, może prowadzić do wycieku wody i kapania wewnątrz pomieszczenia.
  • Nieprawidłowo działający wentylator (turbina) jednostki wewnętrznej wentylator jest odpowiedzialny za dystrybucję chłodzonego powietrza w pomieszczeniu. Jeśli działa nieprawidłowo, może powodować niewłaściwą cyrkulację powietrza, co z kolei może prowadzić do kapania wody z klimatyzacji.
  • Ubytek izolacji rur freonowych – Izolacja rur freonowych zapewnia prawidłową temperaturę i ciśnienie czynnika chłodniczego. Jeśli izolacja jest uszkodzona, może to prowadzić do zwiększenia ilości kondensatu, a w konsekwencji do kapania wody z urządzenia.
  • Nieprawidłowy montaż jednostki wewnętrznej – jeśli jednostka wewnętrzna jest źle zamontowana, na przykład z niewłaściwym nachyleniem, może to utrudniać prawidłowe odprowadzenie wody skroplonej. W rezultacie woda może zacząć przeciekać do wnętrza pomieszczenia.
Klimatyzacja-Kasetonowa-4-Drogowa-Toshiba-Aranżacja-Salonu

Jak wykryć problemy z klimatyzacją? 

Wykrywanie problemów związanych z klimatyzacją jest kluczowe dla utrzymania komfortu w pomieszczeniach oraz zapewnienia długotrwałego i efektywnego działania systemu. Dlatego warto zwrócić uwagę na pewne aspekty, które mogą sygnalizować, że coś jest nie tak z naszym urządzeniem.

Przede wszystkim, regularna kontrola jednostki wewnętrznej pozwala na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Warto poświęcić chwilę czasu, aby sprawdzić, czy nie ma widocznych uszkodzeń, nieszczelności lub zanieczyszczeń. Czysta i dobrze funkcjonująca jednostka klimatyzacyjna jest gwarancją efektywnego chłodzenia oraz zdrowego powietrza w pomieszczeniu.

Kolejnym istotnym elementem jest zwracanie uwagi na sygnały takie jak nadmierna wilgotność, pleśń czy nieprawidłowe działanie klimatyzacji. Jeśli zauważysz, że powietrze w pomieszczeniu jest wilgotne, a na ścianach czy suficie zaczynają pojawiać się plamy pleśni, może to oznaczać, że klimatyzacja nie radzi sobie z obniżaniem wilgotności.

Zwracając uwagę na te aspekty, można szybko zdiagnozować problem i podjąć odpowiednie kroki, aby usunąć usterkę lub skonsultować się z fachowcem. Dbając o klimatyzację, nie tylko zapewniamy sobie komfort termiczny, ale także chronimy zdrowie i zwiększamy żywotność naszego urządzenia. 

Panasonic-UZ-Aranżacja-Salonu

Co robić, gdy kapie z klimatyzacji?

Gdy woda cieknie z klimatyzacji, warto zgłosić się po pomoc do profesjonalistów. Mimo, że w Internecie znajdziemy mnóstwo sposobów na samodzielne pozbycie się cieknącej wody z klimatyzacji, to lepiej zadanie te powierzyć specjalistom. Systemy chłodzące to nie zabawki, a ich uszkodzenie może spowodować całkowite zepsucie się urządzenia i utratę gwarancji. Jeśli zauważymy, że woda cieknie, to warto natychmiast wyłączyć ją z zasilania. Fachowcy mają doświadczenie oraz odpowiednie uprawniania w tego typu naprawach, dlatego oddając nasz sprzęt w ich ręce może mieć pewność, że wszystko przebiegnie prawidłowo. 

WskazówkaOpis
Sprawdzenie i oczyszczenie odpływu kondensatuRegularnie sprawdzaj i czyść odpływ kondensatu, aby uniknąć zatorów, które mogą prowadzić do kapania wody z klimatyzacji
Skontaktowanie się z fachowcemJeśli problem z kapiącą wodą utrzymuje się, zasięgnij porady fachowca, który sprawdzi montaż jednostki i jej szczelność
Użycie osuszacza powietrzaW pomieszczeniach o dużej wilgotności rozważ użycie osuszacza powietrza, aby zmniejszyć obciążenie klimatyzacji
Regularne serwisowanie klimatyzacji przez profesjonalistówDbaj o regularne przeglądy i serwisowanie klimatyzacji, aby zapewnić jej prawidłowe działanie i uniknąć problemów z kapiącą wodą

Czy widok kapiącej wody to zawsze przyczyna awarii?

Nie zawsze widok wody w klimatyzatorze jest powodem do niepokoju. Zewnętrzna jednostka może pokrywać się drobnymi kropelkami wody – rosą. Jest to zjawisko zupełnie naturalne i świadczy o prawidłowym działaniu naszego urządzenia. Kropelki wody pojawiają się w wyniku różnicy temperatur jakie zachodzą w agregacie. Zimny czujnik ruchu stale znajduje się w ruchu, dlatego odnotowuje różnicę ciepła, która panuje na zewnątrz a temperaturą otoczenia, gdzie krąży. 

Pamiętajmy, by regularnie poddawać naszą klimatyzację serwisowi, gdyż wtedy możemy uniknąć tego typu sytuacji. W Klivatec znajdziecie Państwo pełną ofertę konserwacji. W naszym zespole znajdują się specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, dlatego możecie mieć pewność, że wszystko przebiegnie prawidłowo. 

Dowiedz się jakie minusy niosą za sobą pompy ciepła

Wszystko, co musisz wiedzieć o potencjalnych wyzwaniach związanych z instalacją pomp ciepła

Pompy ciepła, zarówno gruntowe, jak i powietrzne, zdobywają coraz większą popularność jako ekologiczne i efektywne rozwiązania dla systemów ogrzewania i chłodzenia budynków. Zmiany prawdopodobnie wynikają z postępu technologicznego, kryzysu klimatycznego oraz konkurencyjnych cen na rynku pomp ciepła. Urządzenia doskonale sprawdzają się w nowych zabudowach oraz budynkach, które zostały poddane renowacji. Jednak przed podjęciem decyzji o inwestycji warto zrozumieć minusy, które mogą wiązać się z ich użytkowaniem. W tym artykule przedstawimy potencjalne wady pomp ciepła, takie jak koszty instalacji, wydajność w różnych warunkach klimatycznych czy konieczność pozyskania pozwolenia, aby ułatwić czytelnikom dokonanie świadomego wyboru.

Spis treści:

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła działa na podobnej zasadzie jak inne urządzenia grzewcze, jednakże różnice stanowi fakt, że pompa do generowania ciepła wykorzystuje zasoby naturalne. Zasoby naturalne to między innymi ziemia, woda oraz powietrze. Ciepło, które zostaje pobrane z dolnego źródła (o niższej temperaturze) zostaje każdorazowo przekazane do górnego źródła (o temperaturze wyższej). Pompa ciepła jest odpowiedzialna za odebranie ciepła z jednego miejsca i przekazanie go w inne, gdzie temperatura początkowa była niższa. Pokazuje nam to, że działanie pompy ciepła nie polega na wytworzeniu ciepła a przepompowaniu go z naturalnego otoczenia w inne miejsce. Korzystając z zasobów naturalnych, takich jak grunt, powietrze lub woda pompa ciepła generuje optymalne warunki klimatyczne w całym domu. 

Rodzaje pomp ciepła

Możemy wymienić kilka rodzajów pomp ciepła, które różnią się między sobą sposobem pobierania ciepła oraz rodzajem zasobu naturalnego, z jakiego czerpią energię. Urządzenie wybieramy w zależności od naszych możliwości finansowych, wielkości naszego terenu oraz dostępnych zasobów naturalnych w naszym otoczeniu. 

Pompy wodne – wykorzystują zbiorniki wodne i warstwy wodonośne, cechując się wysoką wydajnością i niskim zużyciem energii. Mimo wysokich kosztów inwestycyjnych, zwrot następuje po 10-15 latach. 

Pompy gruntowe – wykorzystują grunt jako zasób naturalny, będąc najbardziej skutecznym wariantem ogrzewania, choć wymagają dużej powierzchni działki i kolektora gruntowego. 

Pompy powietrzne – korzystają z energii powietrza, oferując dwa rodzaje: powietrze-powietrze i powietrze-woda, ale wymagają dodatkowego źródła ciepła. 

Można zredukować koszty inwestycyjne, korzystając z różnych dofinansowań i bezpłatnych konsultacji z ekspertami ds. pomp ciepła.

Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła?

  • wykorzystanie odnawialnych, darmowych źródeł energii (woda gruntowa, powietrze, ziemia),
  • wysoka wydajność,
  • długi okres działania,
  • niskie koszty eksploatacji, zwrot inwestycji po 10-15 latach,
  • łatwa obsługa,
  • brak potrzeby doprowadzenia gazu czy komina,
  • niska awaryjność,
  • wysoka energooszczędność,
  • brak potrzeby składowania paliw kopalnianych,
  • możliwość wykorzystania różnych źródeł ogrzewania,
  • efektywność nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych.

Więcej o korzyściach pomp ciepła pisaliśmy tutaj.

Minusy pompy ciepła

Ogrzewanie pompą ciepła ma plusy i minusy. Przede wszystkim takiej pompy nie zamontujemy w każdym budynku, a jedynie w nowych oraz zmodernizowanych. Oprócz tego przyjrzyjmy się głównym wyzwaniom jakie niosą za sobą pompy ciepła.

  1. Wysokie koszty instalacji – pompy ciepła, szczególnie gruntowe, wymagają większych nakładów finansowych na etapie instalacji w porównaniu z tradycyjnymi systemami ogrzewania. Koszty te obejmują zakup urządzeń, prace ziemne, montaż kolektorów oraz instalację systemu hydraulicznego i elektrycznego. Niemniej jednak, pompy ciepła pozwalają na znaczną oszczędność energii, co może zrekompensować początkowe wydatki w dłuższej perspektywie.
  1. Wydajność w zależności od warunków klimatycznych – wydajność pomp ciepła, zwłaszcza powietrznych, może być zróżnicowana w zależności od warunków klimatycznych. W chłodniejszych okresach, powietrzne pompy ciepła mogą mieć niższą sprawność, co skutkuje koniecznością użycia dodatkowego źródła ciepła.
  1. Wymagania przestrzenne i ograniczenia geologiczne – pompy ciepła, szczególnie gruntowe, wymagają dostatecznej powierzchni gruntu do zainstalowania kolektorów. Odpowiedni wybór metody instalacji zależy od specyfiki działki oraz lokalnych warunków geologicznych. 
  1. Pozwolenia i regulacje prawne – instalacja pomp ciepła może wymagać uzyskania pozwoleń oraz spełnienia określonych regulacji prawnych. Procedury te mogą obejmować uzyskanie pozwoleń na wiercenie, zgłoszenie planów budowlanych, przeprowadzenie analizy środowiskowej, a także spełnienie wymagań dotyczących bezpieczeństwa i wydajności energetycznej.
  1. Utrzymanie i serwis – pompy ciepła, choć cechują się długowiecznością, wymagają regularnego serwisu i konserwacji, aby utrzymać wysoką sprawność i wydłużyć żywotność urządzeń. Koszty te mogą być wyższe niż w przypadku tradycyjnych systemów ogrzewania.
  1. Głośność pracy – niektóre pompy ciepła, zwłaszcza powietrzne, mogą generować hałas podczas pracy. Choć nowoczesne urządzenia są coraz cichsze, warto rozważyć lokalizację pompy ciepła w odległości od miejsc wypoczynku i sypialni.
  1. Możliwość sezonowego spadku wydajności – pompy ciepła mogą wykazywać spadek wydajności w okresach ekstremalnych temperatur, zarówno bardzo niskich, jak i bardzo wysokich. 
  1. Złożoność techniczna i konieczność dostosowania do istniejących systemów – pompy ciepła mogą wymagać zintegrowania z istniejącymi systemami grzewczymi i chłodzącymi, co może być wyzwaniem, zwłaszcza w starszych budynkach. Ponadto, niektóre pompy ciepła mogą nie być kompatybilne z tradycyjnymi grzejnikami, co może wymagać ich wymiany na nowocześniejsze modele, takie jak ogrzewanie podłogowe lub niskotemperaturowe grzejniki płytowe. 

Czy pompy ciepła są odpowiednie dla Ciebie?

Poniższa tabela przedstawia porównanie między pompami ciepła gruntowymi a powietrznymi pod względem różnych kryteriów, takich jak koszty, wydajność czy wymagania techniczne. Analiza tych aspektów może pomóc w dokonaniu świadomego wyboru, czy pompy ciepła są odpowiednie dla Twojej inwestycji.

KryteriumPompy ciepła gruntowePompy ciepła powietrzne
Koszt instalacjiWysokiŚredni
Koszt eksploatacjiNiski (energooszczędność)Niski do średniego (zależne od warunków klimatycznych)
Wymagania przestrzenneDostateczna powierzchnia gruntu (większa dla poziomych kolektorów)Brak ograniczeń przestrzennych
Wydajność w różnych warunkach klimatycznychStabilnaZróżnicowana (mniejsza wydajność w ekstremalnych temperaturach)
Pozwolenia i regulacje prawnePotencjalnie więcej wymagańMniej wymagań
Utrzymanie i serwisRegularne, ale niskie koszty utrzymaniaRegularne, koszty mogą być wyższe niż dla GPC
Sezonowy spadek wydajnościMało prawdopodobnyMożliwy (szczególnie zimą)
Złożoność technicznaWymaga integracji z istniejącymi systemami, potencjalna wymiana grzejnikówWymaga integracji z istniejącymi systemami, może wymagać modyfikacji grzejników
Hałas pracyNiskiZmienny (nowoczesne modele są coraz cichsze)

SKORZYSTAJ Z NASZEJ POMOCY

Jak widać ogrzewanie pompą ciepła ma swoje plusy i minusy, dlatego warto dobrze zastanowić się nad jej zakupem, zanim dokonamy tak dużej inwestycji. Nasi specjaliści chętnie pomogą Ci wybrać odpowiedni model pompy ciepła dostosowany do Twoich potrzeb oraz możliwości. Skorzystaj z naszych usług już dziś i sprawdź naszą pełną ofertę. 

Źródła:

https://dom.wp.pl/powietrzna-pompa-ciepla-plusy-i-minusy-6098125120447105a

Czym jest gruntowa pompa ciepła?

Gruntowa pompa ciepła – wszystko, co powinieneś wiedzieć 

Chociaż gruntowe pompy ciepła (GPC) nie są nową technologią, ich rosnące zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym zasługuje na uwagę. W dobie zmieniającego się klimatu, rosnących cen energii i wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństwa, GPC może być kluczem do rozwoju zrównoważonej energetyki i ogrzewania domowego. Gruntowe pompy ciepła pozwalają na realne obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej, zmniejszenie cen ogrzewania wody oraz kosztów eksploatacji. To doskonałe rozwiązanie do nowoczesnych budynków, a nawet bloków mieszkalnych. Aktualnie pobieranie energii odnawialnej z gruntu to najlepszy sposób na efektywne ogrzewanie, które może nam służyć przez długie lata. W tym artykule przyjrzymy się, jak działają gruntowe pompy ciepła, sprawdzimy ich zalety i wady oraz jakie są realia wprowadzenia tej technologii na polski rynek.

Spis treści:

Dlaczego warto inwestować w gruntową pompę ciepła?

Gruntowa pompa ciepła sprawdzi się najlepiej w przypadku nowych zabudowań oraz mieszkań poddanych modernizacji, gdzie wykorzystuje się pętle poziome. Odpowiedni obszar gruntu lub pionowe sondy umieszczone prostopadle pozwalają na instalację nowoczesnego systemu grzewczego. Pompy ciepła, pobierając energię spod powierzchni Ziemi, stając się najbardziej niezawodnym systemem grzewczym. Mogą one pracować nawet w przypadku bardzo niskich temperatur, dlatego temperatura w naszym domu będzie stabilna przez cały rok. To najlepsze źródło energii odnawialnej

Zamontowana-Pompa-Ciepła

Gruntowe pompy ciepła – zalety

  • gruntowe pompy ciepła pobierają energię elektryczną z gruntu, co pozwala na oszczędność kosztów energii w przypadku długiego okresu czasu,
  • mimo, że instalacja systemu wymaga dużego obszaru terenu, to znacząco obniża emisję gazów cieplarnianych, dlatego działa bez szkody na środowisko naturalne oraz redukuje smog, 
  • są wydajne, gwarantują długą żywotność oraz cechują się wysoką jakością,
  • nie generują wysokich kosztów eksploatacji, a koszt inwestycji zwraca się po 10-15 latach użytkowania, 
  • są łatwe w obsłudze – pełną instrukcję użytkowania otrzymamy od techników, którzy będą zajmować się instalacją naszej pompy ciepła,
  • nie potrzebują doprowadzania gazu na działkę oraz nie wymagają budowy komina, 
  • cechuje je niska awaryjność, 
  • są energooszczędne, 
  • nie musimy pozyskiwać oraz składować paliw kopalnych, dzięki czemu oszczędzamy nie tylko miejsce, ale również energię potrzebną na zabieganie o deficyty węgla, 
  • możemy łączyć pompy ciepła z innymi źródłami energii, takich jak na przykład ogrzewanie podłogowe, 
  • to wygodne rozwiązanie, które nie wymaga od nas dodatkowej obsługi, jak dokładanie opału lub czyszczenie pieca,
  • działają skutecznie nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych,
  • mogą działać całkowicie samodzielnie (jako jedyne źródło grzewcze powietrza oraz wody), 
  • zajmują dużo mniej miejsca niż tradycyjny piec,
  • pompy ciepła działają dużo ciszej niż pozostałe urządzenie grzewcze, dzięki czemu może z powodzeniem zostać zamontowana nawet w pomieszczeniach użytkowych, 
  • są bezpieczne w użytkowaniu, gdyż nie istnieje ryzyko wystąpienia wybuchu.

Skąd gruntowa pompa ciepła czerpie zasoby?

Gruntowa pompa ciepła wykorzystuje różne źródła dolne do ogrzewania naszego domu. Wybór źródła jest uzależniony od warunków, jakie panują na naszym terenie. Do istotnych czynników skuteczności pompy ciepła zaliczamy: wielkość terenu, rodzaj gruntu, akceptowalny rozmiar możliwości prac ziemnych, czy moc możliwości grzewczych. Głównymi źródłami pozyskiwania energii są: źródło dolne, z którego zostaje pobrane ciepło oraz górne – oddaje całe ciepło do naszego domu. Pompa ciepła umożliwia naturalny przepływ powietrza pomiędzy nimi. 

Jakie są rodzaje gruntowych wymienników ciepła?

Obecnie istnieją różne rodzaje gruntowych wymienników ciepła odpowiedzialne za pozyskanie ciepła z gruntu. Do najczęściej wybieranych przez naszych klientów należą kolektory poziome lub pionowe. Wybór jest zależny od kilku istotnych czynników. 

Kolektor poziomy – jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które posiadają duży obszar działki. Nie wymaga on wiercenia odwiertów, co przekłada się na zmniejszenie kosztów instalacji. Zazwyczaj montuje się go na głębokości 0,2 – 0,5 metrów poniżej granicy zamarzania gleby

Kolektor pionowy – ten wariant sprawdzi się u osób, które posiadają mniejszy teren użytkowy. W tym przypadku konieczne jest wykonanie odwiertów, gdyż to w nich zostaną umieszczone kolektory. Jest to większa inwestycja, jednak pamiętajmy, że zwróci się po 10-15 latach. Wymaga ona odpowiedniego rozmieszczenia sond geotermalnych, obejmujących: pionowe odcinki rury, tworzące pętle

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Gruntowa pompa ciepła (GPC) to innowacyjna technologia wykorzystująca energię zgromadzoną w ziemi w celu efektywnego ogrzewania budynków oraz podgrzewania wody użytkowej. Działa na zasadzie wymiany ciepła między gruntowym źródłem energii a instalacją wewnętrzną budynku. GPC opiera się na geotermalnym potencjale ziemi, który jest stabilny i odnawialny, co sprawia, że jest to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań w dziedzinie ogrzewania. 

Proces pozyskiwania energii polega na zainstalowaniu wymiennika gruntowego pod powierzchnią ziemi na odpowiednim poziomie gleby. Są to rury wykonane z tworzywa sztucznego. W takim przypadku często zleca się wykonanie odwiertów. Koszt odwiertów gruntowych pomp ciepła waha się w granicach 90 zł za metr bieżącego wiercenia. 

Następnie wymiennik ciepła zostaje wypełniony mieszanką wody ze specjalnym, niezamarzającym płynem, które w czasie podgrzewania zmienia swój stan skupienia w parę. Para trafia już bezpośrednio do sprężarki, gdzie podnosi się jej temperaturę. Skraplacz (wymiennik ciepła) oddaje ciepło do naszego naszego budynku poprzez wybrany przez nas rodzaj ogrzewania. Ponadto wytworzone ciepło trafia również do zasobnika, gdzie istnieje możliwość podgrzania domowej wody. Dzięki temu GPC oferuje stabilne, energooszczędne i ekologiczne rozwiązanie dla systemów ogrzewania.

Wyzwania związane z instalacją gruntowej pompy ciepła

WyzwaniaOpis
Wysokie koszty instalacjiKoszty te obejmują zakup urządzeń, prace ziemne, montaż kolektorów oraz instalację systemu hydraulicznego i elektrycznego. Pomimo wyższych kosztów początkowych, GPC może prowadzić do znacznego zmniejszenia wydatków na energię w długim okresie
Wymagania przestrzenneInstalacja GPC wymaga dostatecznej powierzchni gruntu, aby zainstalować kolektory (pionowe sondy lub poziome rury)
Regionalne ograniczeniaEfektywność GPC może być zróżnicowana w zależności od regionu. Warunki klimatyczne, geologiczne i hydrologiczne wpływają na zdolność gruntu do przechowywania ciepła
Pozwolenia i regulacje prawneInstalacja GPC może wymagać uzyskania pozwoleń oraz spełnienia określonych regulacji prawnych. Procedury te mogą obejmować uzyskanie pozwoleń na wiercenie, zgłoszenie planów budowlanych, przeprowadzenie analizy środowiskowej, a także spełnienie wymagań dotyczących bezpieczeństwa i wydajności energetycznej

Koszt gruntowej pompy ciepła

W przypadku ceny gruntowej pompy ciepła uwzględnia się różne parametry. Bardzo dużo zależy od tego czy zdecydowaliśmy się na instalację wymiennika ciepła, modelu wybranej pompy oraz czasu trwania montażu gruntowej pompy ciepła. Zazwyczaj koszt pompy ciepła waha się w granicach od 15 do 35 tysięcy złotych (są to średnie wyliczenia rynkowe na miesiąc listopad 2022). Pamiętajmy, że jest to wydatek, który zwróci się po kilku latach użytkowania. Wynika to przede wszystkim z 5-krotnego obniżenia pobierania prądu, dlatego spadek kosztów energii elektrycznej może sięgać nawet 30%. Przed zakupem warto również sprawdzić, czy nie możemy skorzystać z różnego typu dofinansowań. Dla naszego Państwa również istotne jest zatrzymanie kryzysu klimatycznego, dlatego oferuje kilka możliwości dotacji. Jeśli nie wiesz jak z takiej dotacji skorzystać, to koniecznie skontaktuj się z naszym biurem obsługi klienta, które chętnie pomoże złożyć odpowiednie wnioski. 

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?

Pompy ciepła, zarówno gruntowe, jak i powietrzne, są innowacyjnymi i ekologicznymi rozwiązaniami dla systemów ogrzewania i chłodzenia budynków. Gruntowe pompy ciepła (GPC) wykorzystują stałe temperatury pod powierzchnią ziemi, co pozwala na bardziej stabilne i efektywne działanie przez cały rok. Powietrzne pompy ciepła (PC) z kolei pozyskują energię z otaczającego powietrza. Chociaż ich wydajność może być niższa w porównaniu z GPC, zwłaszcza w chłodniejszych warunkach klimatycznych, to PC są zwykle tańsze w instalacji i nie wymagają prac ziemnych. Wybór między pompą ciepła gruntową a powietrzną zależy od indywidualnych potrzeb, budżetu, dostępności powierzchni oraz lokalnych warunków klimatycznych i geologicznych.

JUŻ DZIŚ SKORZYSTAJ Z NASZYCH USŁUG

Pamiętajmy, że montaż gruntowej pompy ciepła wymaga od nas uzyskania odpowiednich zgód. Jest to bardzo istotne w dwóch przypadkach: instalacji pompy na terenie, który znajduje się w rejestrze zabytków oraz na terenach, gdzie będzie zamontowany kolektor pionowy wymagający dokonania odwiertów. Skorzystaj z naszych usług bezpłatnej konsultacji i wybierz najlepsze rozwiązanie grzewcze dla siebie.

Instalacja pompy ciepła – co musisz wiedzieć?

Instalacja pompy ciepła – ważne wskazówki i informacje

Zdecydowanie się na instalację pompy ciepła to naprawdę bardzo ważna i dobra decyzja. Urządzenie to nie tylko pozwoli na oszczędzenie na miesięcznych rachunkach, ale i jest bardzo ekologiczną alternatywą dbającą o środowisko. W artykule przybliżymy Państwu najważniejsze zagadnienia, które trzeba wiedzieć przed instalacją pompy ciepła. 

Spis treści:

Którą pompę ciepła wybrać?

Pompa ciepła powietrznapobiera powietrze z zewnątrz i następnie je podgrzewa. Powietrze to zasila obieg wody i służy do ogrzewania podłogowego lub ogrzania wody użytkowej. Taka pompa jest łatwa w montażu i przystępna cenowo. Warto jednak połączyć ją z ogrzewaniem podłogowym, aby system działał jak najlepiej. 
Pompa ciepła wodnapobiera ciepło z wód gruntowych. Aby ją zainstalować, należy wywiercić dość głęboko studnię. Silnik elektryczny urządzenie pompuje wodę. Koszt początkowej inwestycji jest dosyć wysoki, jednak szybko się zwróci. To rozwiązanie będzie bardzo dobre dla ludzi z dużą powierzchnią działki i dużym ogrodem.
Pompa ciepła gruntowaciepło geotermalne zbierane jest przez kolektory ciepła, zakopane na dosyć płytkiej głębokości, by następnie mogły podgrzać obieg wody. Ten rodzaj pompy jest trudny do montażu w miastach, ponieważ potrzebuje najczęściej dwukrotnie większej powierzchni terenu od powierzchni domu.

Ważne wymagania, o których należy pamiętać:

  • Agregat pompy ciepła należy ustawić w odpowiednio przygotowanym miejscu. Z jednostki zewnętrznej będzie ciekła woda, dlatego należy to wziąć pod uwagę przy wybieraniu miejsca. 
  • Połączenie miedzy jednostki zewnętrznymi a wewnętrznymi powinno być jak najkrótsze, dzięki temu ogrzewanie będzie możliwie najwydajniejsze i ciepło nie będzie tracone. 
  • Pompę ciepła warto połączyć z ogrzewaniem podłogowym, gdyż oba urządzenia bardzo dobrze ze sobą współpracują.
  • Zbiornik, w którym przechowywana jest ciepła wody, powinien być ze stali nierdzewnej, co zapewni jego długa żywotność. Najczęściej wybieranym jest taki o pojemności 200 lub 300 litrów. Ważny jest też odpowiedni dobór wężownicy do podgrzewania wody. 
  • Jednostka, która stoi na zewnątrz budynku, powinna być w odpowiedniej odległości od ściany, aby była zapewniona jak najlepsza cyrkulacja powietrza. 

Co musisz wiedzieć o montażu pompy ciepła?

  • Wybór odpowiedniego miejsca – miejsce, w którym zostanie zainstalowana pompa ciepła, powinno być dobrze wentylowane i zapewniać łatwy dostęp do urządzenia w celu przeprowadzenia konserwacji i ewentualnych napraw.
  • Montaż przez specjalistę – instalację pompy ciepła należy powierzyć doświadczonemu specjaliście, który posiada odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia.
  • Dobra izolacja – ważne jest, aby pompa ciepła była zainstalowana w odpowiednio izolowanym miejscu, aby uniknąć utraty ciepła i zapewnić maksymalną efektywność urządzenia.
  • Odpowiednie rury – w instalacji pompy ciepła należy używać specjalnych rur o odpowiedniej średnicy, aby umożliwić swobodny przepływ medium chłodzącego.
  • Testy – przed oddaniem pompy ciepła do użytku, należy przeprowadzić odpowiednie testy, aby sprawdzić, czy urządzenie działa poprawnie i zgodnie z wymaganiami.
  • Konserwacja – pompa ciepła wymaga regularnej konserwacji, dlatego ważne jest, aby korzystać z usług specjalisty w celu utrzymania urządzenia w dobrej kondycji i zapewnienia jego długiej żywotności.

Montażem powinna zająć się jedynie certyfikowana firma znająca się na branży ogrzewania. Pozwoli to na profesjonalną instalację i uniknięcie awarii związanych z błędnym lub niedokładnym montażem. 

System pompy ciepła składa się z 3 następujących elementów:

  • Pompa ciepła 
  • System centralnego ogrzewania 
  • Układ hydrauliczny  

Pompę ciepła można zainstalować także w starym domu, mającym kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Oczywiście takie domy nie są odpowiednio przygotowane i przewidziano dla nich stary typ ogrzewania, ale dzięki modernizacji można łatwo to zmienić. Urządzenie można podłączyć już do istniejącej instalacji i korzystać z niej na co dzień w domu. Ważne oczywiście będzie wcześniejsza wymiana drzwi, okien, grzejników, a także ocieplenie poddasza i ścian zewnętrznych. Wszystkie te czynności sprawią, że dom nie będzie tracił otrzymywanego przez pompę ciepła. 

Pamiętaj o wcześniejszym obliczeniu zapotrzebowania cieplnego domu 

Pompa ciepła i jej moc musi być odpowiednio dobrana do powierzchni lokalu, aby zapewniała optymalne grzanie domu. Pompa o zbyt słabej mocy nie będzie wystarczająco dobrze grzać, a o zbyt wysokiej mocy będzie generowała niepotrzebnie wyższe rachunki za prąd. Gdy mamy do czynienia z domem o większej powierzchni warto wybrać pompę o mocy 8-10 kW, jednak należy pamiętać, że każdy przypadek jest bardzo indywidualny. 

Dobranie odpowiedniej mocy grzewczej jest niezbędne i możliwe dzięki przygotowanych do tego programów. Czasem jednak, aby mieć całkowitą pewność warto skorzystać z usług specjalistów, którzy na miejscu dokonają wszelkich pomiarów i zaproponują najlepszą moc pompy ciepła do Państwa warunków mieszkalnych. 

Sprawność pompy ciepła – ważnym kryterium 

Wskaźnik COP określa wydajność pompy ciepła. Mówi nam o stosunku zużytej energii przez pompę do ilości dostarczonego ciepła. Elementy pompy, takie jak zawór rozprężny i sprężarka mają duży wpływ na wysokość COP. Im wskaźnik jest większy, tym mniejszej ilości energii elektrycznej będziemy potrzebować do stworzenia pożądanej ilości ciepła. Dzięki odpowiedniemu wyborze zapłacimy mniej i pompa będzie pracować wydajnie i ekonomicznie. 

Zamontowana-Pompa-Ciepła

Pompa ciepła najlepszą inwestycją w 2022 roku 

Pompa ciepła większość energii pobiera ze źródeł odnawialnych, jedynie do prawidłowej pracy sprężarki potrzebuje energii elektrycznej. Dzięki niższym rachunkom inwestycja pompy w ciągu kilku lat powinna się zwrócić. Istnieje również opcja połączenia systemu z fotowoltaiką, co daje praktycznie bezpłatne ogrzewanie. Więcej o połączeniu pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi, przeczytasz tutaj.

W razie większej ilości pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez formularz zgłoszeń, dostępny na naszej stronie internetowej. Chętnie pomożemy i przedstawimy bezpłatną wycenę. 

Źródła:

https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-sie-robi/dobor-mocy-pompy-ciepla-do-ogrzewania/.

Czy warto wybrać pompę ciepła do starego budynku?

Sprawdź, kiedy warto zamontować pompę ciepła w starym domu

Pompa ciepła to rozwiązanie na miarę XXI wieku. Ich wydajność, żywotność oraz ekologiczność sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na taki system ogrzewania do swojego domu. Z powodzeniem można je montować w nowych, jak i starych lokalach. Przed montażem pompy w kilkunastoletnim lub nawet kilkudziesięcioletnim domu należy pamiętać o zastosowaniu się i zwróceniu uwagi na kilka ważnych kwestii. O nich więcej w dalszej części artykułu. 

Spis treści:

Ważne – spróbuj zmniejszyć straty ciepła w starym budownictwie 

Domy budowane około 2000 roku lub wcześniej zazwyczaj są przystosowane pod stary typ ogrzewania – grzejnikowy. Dlatego przed zakupem pompy ciepła ważna jest odpowiednia modernizacja zamieszkałej przestrzeni. Pozwoli to na prawidłową i wydajną pracę pompy i utrzymanie ciepła w pokojach. Warto skorzystać z usług odpowiedniej certyfikowanej firmy, która przeliczy, jakie są straty ciepła na 1m2. 

Następnym krokiem są prace termomodernizacyjne, do których należy:

  • Ocieplenie ścian zewnętrznych, 
  • Montaż rekuperacji (mechanicznej wentylacji, która będzie odzyskiwać ciepło),
  • Wymiana starych drzwi zewnętrznych i okien, 
  • Odpowiednia izolacja dachu. 

Dzięki powyższym czynnościom dom będzie miał prawidłową termoizolację i będzie odpowiednio przygotowany na instalację pompy ciepła. 

Chłodzenie pompą? – nie w starym domu 

Jeśli zależy Ci także na wykorzystywaniu pompy w miesiącach ciepłych do klimatyzowania pomieszczeń, prawdopodobnie to rozwiązanie się nie sprawdzi. Stare domy nie mają przygotowanej odpowiednio instalacji i izolowanych rur, które umożliwiłyby chłodzenie pokoi. Pompa w starym budynku sprawdzi się dobrze do ogrzewania, natomiast do klimatyzowania potrzebny będzie klimatyzator. Jeśli zależy Państwu na jednym urządzeniu, warto przemyśleć kwestię instalacji pompy. 

Montaż pompy 

Instalacja pompy ciepła razem z przeprowadzeniem modernizacji kotłowni to kosztowne przedsięwzięcie. Montażem powinna zająć się jedynie profesjonalna firma z dużym doświadczeniem. Ważne jest zastosowanie elementów takich jak: bufor, filtr magnetyczny, zbiorniki wody, sterownik temperatury oraz pompki centralnego ogrzewania. Sprawdź, jak przygotować się do montażu pompy ciepła w starym budynku.

Na jaki rodzaj pompy warto się zdecydować?

Do starych nieruchomości polecane są pompy powietrzne. Ich montaż do istniejącej instalacji jest najmniej skomplikowany, porównując do pozostałych typów (wodna, gruntowa. Urządzenie oprócz tego cechuje się bardzo niską awaryjnością i ekonomiczną pracą. 

Pompa ciepła najlepiej sprawdzi się w budynku, w którym jest zamontowane ogrzewanie podłogowe lub grzejniki panelowe. To połączenie jest często wybierane i łączona także w nowych domach, dzięki dobrej współpracy tych dwóch typów ogrzewania. 

montaż-agregatu

Co w przypadku starej instalacji?

Jeśli Twój dom ma grzejniki żeliwne (starego typu), najlepszym rozwiązaniem jest montaż pompy dostarczającej wodę o takiej samej, wysokiej temperaturze. Najlepiej zainwestować w pompę ciepła, która będzie w stanie podgrzać wodę nawet do 80 stopni Celsjusza. 

W przypadku dotychczasowego ogrzewania domu piecem, zasilanym węglem lub ekogroszkiem, wystarczy zamknąć układ, gdy pompa będzie instalowana. Sprawa będzie się przedstawiać inaczej, w momencie, gdy oba urządzenia mają pracować razem. Najlepsze będzie wtedy podzielenie układów pieca i pompy ciepła. 

Zalety i wady instalacji pompy ciepła w starym budynku

ZaletyWady
Oszczędność energii – pompy ciepła są jednym z najbardziej energooszczędnych sposobów ogrzewania domów, co oznacza, że można zaoszczędzić na kosztach energii nawet w starym budynku.Wymagane modyfikacje budynku – często konieczne są pewne modyfikacje w budynku, takie jak poprawa izolacji, aby zapewnić skuteczne działanie pompy ciepła. Może to wiązać się z dodatkowymi kosztami.
Niezależność od ropy i gazu – pompa ciepła korzysta z energii elektrycznej do pracy, co oznacza, że nie jest zależna od dostaw paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa czy gaz ziemny.Wyższe koszty inwestycyjne – instalacja pompy ciepła jest zwykle droższa niż tradycyjne systemy grzewcze, takie jak kocioł gazowy czy olejowy, co oznacza, że początkowe koszty inwestycyjne mogą być wyższe.
Brak emisji spalin – pompy ciepła nie emitują spalin, co oznacza, że są bardziej przyjazne dla środowiska i zdrowia ludzi.Potrzeba okresowego serwisu – pompa ciepła wymaga regularnego serwisu, takiego jak przegląd, czyszczenie i konserwacja, co oznacza dodatkowe koszty i uciążliwości dla użytkownika.
Możliwość wykorzystania powietrza jako źródła ciepła – w starych budynkach, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej, pompa ciepła może korzystać z powietrza jako źródła ciepła, co znacznie ułatwia instalację.Dostępność energii elektrycznej – pompa ciepła wymaga energii elektrycznej do pracy, co oznacza, że konieczne jest dostarczenie odpowiedniej mocy elektrycznej do budynku, co może być utrudnione w niektórych miejscach.
Możliwość korzystania z jednego urządzenia do chłodzenia i ogrzewania – pompy ciepła mogą działać także w trybie chłodzenia, co oznacza, że można wykorzystać je do klimatyzacji w lecie.Potrzeba zapewnienia dodatkowego źródła ciepła – w niektórych przypadkach, szczególnie w okresach mrozów, pompa ciepła może potrzebować wsparcia ze strony dodatkowego źródła ciepła, co oznacza dodatkowe koszty.
Wysoka trwałość i niezawodność – pompy ciepła są zwykle wykonane z solidnych materiałów i są trwałe, co oznacza, że mogą służyć przez wiele lat bez większych awarii.

Otrzymaj dofinansowanie i obniż koszty inwestycji w pompę ciepła!

Rządowy program „Czyste powietrze” przewiduje dofinansowanie dla właścicieli lub współwłaścicieli budynków jednorodzinnych na instalację pompy ciepła. W 2022 roku dotacja może wynieść aż 37 tysięcy złotych dla osób o niskich dochodach. To program cieszący się największą popularnością, którego celem jest poprawa jakości powietrza w kraju i redukcja uwalniania się gazów cieplarnianych do atmosfery. Dofinansowywane są również zmiany dotychczasowego ogrzewania na pompę ciepła w starych domach. 

Myślisz nad instalacją pompy ciepła w starym domu?

Zapraszamy do kontaktu! W Klivatec znajdą Państwo profesjonalną ofertę, dopasowaną do Państwa potrzeb. Charakteryzujemy się szybkim działaniem, najwyższą jakością prac i rzetelną ceną. Skontaktuj się z nami i powierz nam instalację pompy ciepła w Twoim domu. 

Źródła:

https://www.energetykacieplna.pl/artykuly/czy-oplaca-sie-montowac-pompe-ciepla-w-starym-domu–222158-6

https://enerad.pl/aktualnosci/pompa-ciepla-w-nowym-i-starym-domu-na-jakie-rozwiazanie-sie-zdecydowac/

Montaż pompy ciepła w starym budynku

Jak przygotować się do instalacji pompy ciepła w starym budynku?

Za „stare domy” określamy budynki wybudowane około 2000 roku i wcześniej. Wtedy zazwyczaj wybieraną formą ogrzewania był gaz lub ocieplanie ekogroszkiem. Instalacje w takich nieruchomościach nie są budowane w nowoczesnym budownictwie, co sprawia, że przystosowano je pod stare typy ogrzewania. Czy w takim razie można zamontować w nich nowoczesną pompę ciepła? Wszystkiego dowiecie się z tego artykułu. 

Spis treści:

Jak przygotować się montaż pompy ciepła w starym budynku? 

Przed przystąpieniem do montażu pompy ciepła w starym budynku, należy przeprowadzić dokładną analizę budynku i jego systemu grzewczego w celu określenia, jakie prace instalacyjne i modernizacyjne będą wymagane. Poniższe kilka ogólnych kroków pomogą w przygotowaniu się do montażu pompy ciepła:

  • Przeprowadzenie audytu energetycznego budynku, aby określić jego zapotrzebowanie na ciepło i wydajność istniejącego systemu grzewczego.
  • Zadbanie o odpowiednie izolacje budynku, aby zmniejszyć straty ciepła i zwiększyć efektywność pompy ciepła.
  • Wybranie odpowiedniego miejsca do zainstalowania pompy ciepła, biorąc pod uwagę wymagania techniczne urządzenia oraz dostępność miejsca na jej montaż.
  • Upewnienie się, że instalacja elektryczna i hydrauliczna budynku jest wystarczająca do obsługi nowego systemu grzewczego.
  • Zwrócenie uwagę na prawidłowe wykonanie izolacji rur i przewodów, aby uniknąć utraty ciepła w trakcie przepływu wody.

Czym charakteryzują się budynki powstałe minimum 20 lat temu? 

  • Ogrzewanie podłogowe nie było tak popularne i zwykle było montowane tylko w kilku pomieszczeniach (około 30% powierzchni lokalu),
  • Poddasze izolowane jest wełną (grubości około 15-20 cm),
  • W większości pokoi przeważa ogrzewanie wodne grzejnikowe, 
  • Ściany zewnętrzne są w budowie warstwowej (ewentualnie zostały ocieplone cienką warstwą styropianu),
  • Często występuje podpiwniczenie domu. 

Rodzaj pompy, który najlepiej sprawdzi się w starej nieruchomości:

  • Pompa ciepła z wymiennikiem gruntowym podłączona do instalacji wodnej (ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe),
  • Pompa ciepła z wymiennikiem powietrznym podłączona do instalacji wodnej (ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe). 

Pompa ciepła typu monoblok a split 

W starych domach najlepiej sprawdzą się dwa typu pomp: split i monoblokowa. Jakie są między nimi różnica i które będzie odpowiednia do Państwa nieruchomości?

Pompa typu monoblokPompa typu monoblok
urządzenie w całości instalowane jest poza budynkiem. Wyróżnia się tym, że zamiast wody, która przenosi ciepło, używany jest glikol. Dzięki temu nie możemy martwić się zamarznięciem czynnika przenoszącego ciepło. Jednakże należy pamiętać, że glikol traci nawet od 20 do 30% energii, co jest spowodowane gorszymi właściwościami przenoszenia ciepła. w tym urządzeniu gaz pełni rolę czynnika przenoszącego ciepło. To o wiele wydajniejsza i łatwiejsza w serwisowaniu możliwość. Jednak montaż pompy tego typu wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednich uprawnień f-gazowych firmy montującej i sam proces jest o wiele bardziej pracochłonny i trudny. 

Pompa ciepła z grzejnikami – czy da się to połączyć?

Układy łączone pompy ciepła wraz ze standardowymi grzejnikami są montowane i dobrze działają. Warto jednak przed ostateczną decyzją poradzić się specjalistycznej firmy, która przeprowadzi szczegółową weryfikację techniczną Państwa domu. Pozwoli to na uniknięcie zbyt dużego wzrostu kosztów za ogrzewanie. Należy pamiętać, że wyliczona sprawność pompy ciepła nie będzie stała, ponieważ w dużej mierze zależy od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. 

Kompleksowa modernizacja budynku pozwoli na optymalne rozwiązanie ogrzewania pompa ciepła 

Na czym miałaby ona polegać?

Przede wszystkim warto zająć się dociepleniem poddasza, wymianą okien, ociepleniem ścian zewnętrznych, wymianą grzejników. Jednak zakres tych prac remontowych często jest zbyt problematyczny do przeprowadzenia. W przypadku ograniczonego budżetu lub braku możliwości opuszczania domu na kilka miesięcy nie sposób będzie zmodernizować budynek. Odpowiedzią na to jest zajęcie się obszarami w domu, które przynoszą największy zysk energetyczny i próba minimalizacji w nich strat ciepła. 

Instalacja hybrydowa – rozwiązanie, które na pewno sprawdzi się w Twoim domu 

W starszych domach polecamy zainstalowanie instalacji hybrydowej. Dwa źródła ogrzewania pozwolą na utrzymanie docelowej temperatury w czasie nawet największych mrozów. Pompa ciepła ogrzewa budynek i wodę, gdy temperatura na zewnątrz jest plusowa, a w przypadku temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza, główna praca przypada drugiemu źródle ciepła. Może to być np. kocioł gazowy. Plusem instalacji hybrydowej jest zmniejszenie rachunków i jest to tańsza opcja niż w przypadku grzania domu sama gruntowa pompa ciepła. Takie rozwiązanie pozwoli także ograniczać straty ciepła budynku, aby temperatura była komfortowa i pomieszczenia były ciepłe przez cały sezon grzewczy. 

Montaż urządzenia w starym domu – elementy potrzebne do podłączenia pompy ciepła:

Bufornie jest koniecznym elementem, ale takim, którego zdecydowanie warto użyć. Dzięki niemu pompa ciepła i istniejąca instalacja bezproblemowo zostaną połączone i będą mogły wspólnie współpracować.
Filtr magnetyczny jego zadaniem jest wychwytywanie mułu metalicznego, pochodzącego ze środka instalacji. Zmniejsza on znacznie ryzyko awarii i powstawania zatorów. 
Pompki centralnego ogrzewaniapowinno się je wymienić w trakcie modernizacji kotłowni. Nowoczesne pompki są o wiele bardziej energooszczędne i pozwalają na wydajniejszą pracę pompy. 
Zbiorniki wodypodłączając pompę ciepła do istniejącej instalacji, trzeba zastąpić zbiornik ciepłej wody użytkowej nowym. W starszych wersjach wężownica zbiornika nie jest wystarczająco duża.

Masz więcej pytań? – zadzwoń do nas!

Postawienie na pompę ciepła w starym budynku jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem i całe przedsięwzięcie modernizacji jest często wykonywane, dlatego polecamy skontaktować się z naszym zespołem Klivatec, który odpowie na pytania i dobierze idealne rozwiązanie do Państwa nieruchomości. 

Źródła:

https://www.muratorplus.pl/technika/oze/pompa-ciepla-w-starym-domu-z-grzejnikami-cena-z-montazem-rachunek-2022-czy-sie-oplaca-ogrzewac-stary-dom-powietrzna-pompa-ciepla-aa-SC6z-RDiH-gkce.html.

Jak dokonać modernizacji pompy ciepła? 

Modernizacja pompy ciepła – co musisz wiedzieć? 

W związku z rosnącą świadomością ekologiczną oraz zmianami klimatycznymi, modernizacja pompy ciepła staje się coraz bardziej popularna i pożądana przez właścicieli budynków, którzy chcą zredukować swoje wpływy na środowisko i oszczędzać na kosztach ogrzewania. Modernizacja pompy ciepła pozwoli na wygenerowanie sporych oszczędności. Cały proces nie jest trudny do przeprowadzenia i nie ma potrzeby niszczenia otoczenia i samej nieruchomości. Dzięki wymianie dotychczasowych źródeł ciepła na ekologiczną pompę ciepła nie emitującą szkodliwych substancji do środowiska dbamy i przyczyniamy się do poprawy jakości powietrza. Pompa ciepła to jedno z najbardziej opłacalnych i coraz częściej wybieranych systemów grzewczych. Urządzenie oprócz grzania może być używane do tworzenia ciepłej wody użytkowej. 

Spis treści:

Jakie rozwiązanie będzie najlepsze?

Powietrzna pompa ciepła jest najłatwiejszym typem pomp do modernizacji. Można ją ustawić wewnątrz lub poza nieruchomością. Oczywiście można zdecydować się także na pompę wodną lub gruntową, jednak wymiennik gruntowy i głęboka studnia będą generować więcej pracy i więcej kosztów. 

Modernizacja pompy może być też zastosowana w przypadku urządzenia typu split. Taka pompa składa się z:

  • Jednostki wewnętrznej, którą montuje się na ścianie w dowolnym miejscu,
  • Jednostki zewnętrznej, umiejscowionej na ścianie lub na gruncie poza nieruchomością.

Obie jednostki połączone są ze sobą przewodami chłodniczymi, umożliwiającymi im bezproblemową i wydajną pracę. 

Aranżacja-Pompy-Ciepła-w-pomieszczeniu

Zalety modernizacji z zastosowaniem pompy ciepła typu split:

  • Wyższa wydajność i efektywność – dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, pompy ciepła typu split mogą być bardziej wydajne i efektywne w wykorzystaniu energii, co przekłada się na oszczędność kosztów i redukcję emisji gazów cieplarnianych.
  • Mniejsze zużycie energii – dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, pompy ciepła typu split zużywają mniej energii elektrycznej niż tradycyjne systemy grzewcze, co przekłada się na oszczędność kosztów energii.
  • Możliwość zastosowania w różnych warunkach – pompy ciepła typu split są bardziej elastyczne i mogą być stosowane w różnych warunkach klimatycznych i typach budynków.
  • Łatwa instalacja – w porównaniu z innymi rodzajami pomp ciepła, modele typu split są łatwiejsze w instalacji i mogą być dostosowane do różnych potrzeb budynku.
  • Cicha praca – dzięki umiejscowieniu zewnętrznej jednostki z kompresorem na zewnątrz budynku, pompy ciepła typu split mogą pracować znacznie ciszej niż tradycyjne piece czy kotły grzewcze.
  • Dłuższa żywotność – pompy ciepła typu split są bardziej odporne na zużycie i mogą mieć dłuższą żywotność niż tradycyjne piece czy kotły grzewcze.

Pompa powietrze-woda do modernizacji ogrzewania

Niepotrzebny kocioł grzewczy w szybki sposób można zastąpić pompą ciepła typu powietrze-woda. Pompa ciepła typu split, z jednostką zewnętrzną i wewnętrzną może współpracować z kotłem gazowym i zasobnikiem buforowym wody grzewczej, który pozwoli na optymalizację pracy całego systemu. Zasobnik wody pomoże także w powiększeniu pojemności wodnej instalacji. 

Jak przedstawiają się koszty ogrzewania?

Pompa ciepła pobiera 3/4 energii ze źródeł odnawialnych, a jedynie 1/4 z energii elektrycznej, aby sprężarka mogła pracować prawidłowo. Dlatego koszty porównując do jakiegokolwiek innego systemu grzewczego, są o wiele mniejsze. 

Odpoczywająca-Starsza-Pani

Co powinieneś wiedzieć o modernizacji pompy ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną?

Pompa ciepła zapewnia ogrzewanie całej nieruchomości, a z połączeniem z fotowoltaiką nie generuje kosztów za pobrany prąd. Fotowoltaika zamontowana na dachu pobiera prąd z promieni słonecznych i przekazuje go pompie ciepła (a dokładnie sprężarce), co pozwala na jej wydajne działanie i grzanie budynku i wody cały rok. Kotłownie w starych budynkach również są możliwe do zmodernizowania i zaopatrzenia w ekologiczny system, pobierający energię z odnawialnych źródeł. 

Dlaczego warto zmodernizować dotychczasowy system ogrzewania w Twoim domu?

  • Obniżenie kosztów ogrzewania, 
  • Przyczynienie się do poprawienia jakości powietrza i całego środowiska, 
  • Opłacalna inwestycja w nowoczesną technologię, 
  • W przypadku planowania sprzedaży domu w przyszłości pompa ciepła zwiększy wartość rynkowa nieruchomości,
  • Bezpieczny i łatwy w obsłudze system zarządzania ciepłem. 

Sprawdź, czy możesz ubiegać się o dofinansowanie na modernizację instalacji z pompą ciepła 

Początkowy dość wysoki koszt inwestycyjny w pompę ciepła jest często głównym powodem rezygnacji z instalacji ekologicznego systemu grzewczego. Jednak istnieją formy dofinansowania, dzięki którym pompa ciepła będzie inwestycją możliwą dla większej liczby potencjalnych chętnych. 


Program „Czyste powietrze”
Program „Moje ciepło”
zakłada maksymalną kwotę dofinansowania pompy ciepła w wysokości 32 tysięcy złotych, a z opcją połączenia z instalacją paneli fotowoltaicznych – 37 tys. zł. Program ten jest skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli budynków jednorodzinnych. przewiduje dotacje na zakup oraz instalację pompy ciepła w nowych nieruchomościach o podwyższonym standardzie energetycznym. Dotacja jest przyznawana w zależności od rodzaju pompy ciepła w wysokości do 30% kosztów kwalifikowanych. Będzie wynosiła do 7 tysięcy zł. w przypadku wybrania pompy powietrznej i do maksymalnie 21 tysięcy złotych w ramach instalacji gruntowej pompy ciepła. 

Modernizacja pompy ciepła w 2022 roku to krok w przyszłość 

Pompy ciepła są jednym z najbardziej ekologicznych i efektywnych sposobów ogrzewania budynków. Dzięki modernizacji można zwiększyć wydajność i efektywność urządzenia, co przekłada się na oszczędność energii i kosztów oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Ponadto, modernizacja pompy ciepła może pomóc w zwiększeniu jej trwałości oraz dostosowaniu do zmieniających się warunków atmosferycznych i zapotrzebowania na ciepło w budynku. Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, takich jak inteligentne systemy zarządzania czy odzyskiwanie ciepła, może dalsze zwiększyć efektywność i oszczędności.

W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości zachęcamy do skontaktowania się z naszymi doradcami z Klivatec. Służymy pomocą i wyjaśnieniem wszelkich kwestii związanych z planowaniem, montażem i dofinansowaniem pompy ciepła w Państwa domu. Jako profesjonalna firma z wieloletnim doświadczeniem zajmujemy się także serwisem oraz konserwacją pomp ciepła i systemów klimatyzacyjnych. Zapraszamy do kontaktu!

Źródła:

https://ekodom.wp.pl/co-musisz-wiedziec-przed-wybraniem-pompy-ciepla

https://budujemydom.pl/irbj/porady/104189-modernizacja-kotlowni-z-pompa-ciepla-a-istniejace-zrodlo-ciepla

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

    * Wymagane pola

    Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

    Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

    Wyślij wiadomość
    W czym możemy Ci pomóc?

    Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

      * Wymagane pola

      Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

      Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

      Zapisz się do naszego newslettera
      W czym możemy Ci pomóc?

      Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty